ЯК ПОВОДИТИСЯ

БАТЬКАМ ТА ОТОЧЕННЮ СХИЛЬНОЇ ДО СУЇЦИДУ ДИТИНИ

 

Стратегічними напрямками батьківської допомоги дітям із суїцидальним ризиком спеціалісти вважають поліпшення сто­сунків у сім’ї, підвищення самооцінки, самоповаги дитини, а також покращення спілкування у родині. Усі ці заходи мають призвести до піднесення самоцінності особистості дитини, її життя до такої міри, коли суїцидальні дії втрачають будь-який сенс.

Для підвищення самооцінки спеціалісти В. Розанов, О. Моховіков, Р. Стиліха пропонують доцільно застосовувати такі заходи:

  • завжди підкреслюйте все добре й успішне, властиве вашій дитині — це підвищує впевненість у собі, зміцнює віру в май­бутнє, покращує її стан;
  • не чиніть тиску на підлітка, не висувайте надмірних вимог у навчанні, житті тощо;
  • демонструйте дитині справжню любов до неї, а не тільки слова, щоб вона відчула, що її дійсно люблять;
  • сприймайте, любіть своїх дітей такими, якими вони є — не за гарну поведінку та успіхи, а тому, що вони ваші діти, ваша кров, ваші гени, майже ви самі;
  • підтримуйте самостійні прагнення своєї дитини, не захоплюйтесь її оцінюванням, не судить її, знайте, що шлях до підвищення самооцінки лежить через самостійність і власну успішну діяльність дитини;
  • слід тактовно і розумно підтримувати всі ініціативи своєї дитини, спрямовані на підвищення самооцінки, особистісне зростання, фізичний розвиток, які посилюють успішність само­стійної діяльності і життєдіяльності; майте на увазі, що підліток рано чи пізно має стати незалежним від своєї сім’ї й однолітків, налагодити стосунки із протилежною статтю, підготувати себе до самостійного життя і праці, виробити власну життєву позицію.

У випадку, коли ваші діти виявляють суїцидальні тенденції або відчай, слід поводитися так.

  1. Залишайтеся самими собою, щоб дитина сприймала вас як щиру, чесну людину, якій можна довіряти.
  2. Дитина має почуватися з вами на рівних, як із другом, це дозволить встановити довірчі, чесні стосунки. Тоді вона зможе розповісти вам про наболіле.
  3. Важливо не те, що ви говорите, а як ви це говорите,чи є у вашому голосі щире переживання, турбота про дитину.
  4. Майте справу з людиною, а не з «проблемою», говоріть з дитиною на рівних, не варто діяти як вчитель або експерт, розв’язувати кризу прямолінійно, це може відштовхнути дитину.
  5. Зосередьте свою увагу на почуттях дитини, на тому, що вона замовчує, дозвольте їй вилити вам душу.
  6. Не думайте, що вам слід говорити щоразу, коли виникає пауза в розмові, використовуйте час мовчання для того, щоб краще подумати і вам, і дитині.
  7. Виявляйте щире співчуття й інтерес до дитини, не пере­творюйте розмови з нею на допит, ставте прості, щирі запитання («Що трапилося?», «Що відбулося?»), які будуть для дитини менш загрозливими, аніж складні розпитування.
  8. Спрямовуйте розмову в бік душевного болю, а не від нього, адже ваш син або донька саме вам, а не чужим людям, може повідомити про інтимні, особисті, хворобливі речі.
  9. Намагайтеся побачити кризову ситуацію очима своєї дитини, приймайте її сторону, а не сторону інших людей, які можуть завдати їй болю, або щодо яких вона може так вчинити сама.

10.Дайте синові чи доньці знайти свої власні відповіді, навіть тоді, коли вважаєте, що знаєте вихід із кризової ситуації.

11.Ваша роль полягає в тому, щоб надати дружню підтримку, вислухати, бути зі своєю дитиною, коли та страждає, навіть якщо вирішення проблеми начебто не існує. Дитина у стані горя, в ситуації безвиході може примусити вас почуватися безпорадним і дурним, але вам, на щастя, найчастіше і не слід приймати будь-яких певних рішень, негайно змінювати життя або навіть рятувати її – ваш син або донька врятуються самі, варто тільки довіряти їм.

  1. І останнє – якщо ви не знаєте, що говорити, не кажіть нічого, просто будьте поруч!

У випадку, якщо існує реальний суїцидальний ризик або вже відбулася спроба, суїцидологи радять батькам таке:

  1. Першим кроком у запобіганні самогубства завжди буває встановлення довірливого спілкування.
  2. Батькам слід подолати ситуацію, коли необхідність бесіди з дитиною про її суїцидальну спробу загострює їхні власні пси­хологічні конфлікти або виявляє якісь їхні проблеми. Слід і в цій ситуації віддавати перевагу бажанню поговорити з сином або донькою і водночас – перемогти страх перед цією бесідою, щоб обов’язково відбулося спілкування й обговорення проблеми.
  3. Діти у стані суїцидальної кризи стають надто чутливими, особливо до того, як і що говорять дорослі; тому не можна виливати на дитину несвідому чи свідому агресію; іноді корисною стає невербальна комунікація – жести, доторки тощо.
  4. Якщо батьки відчувають, що дитина начебто відхиляє їхню допомогу, їм слід пам’ятати, що вона водночас і прагне, і не хоче її; тому для досягнення позитивного результату в діалозі необхідні м’якість і наполегливість, терпіння й максимальний прояв співчуття і любові тощо.

 

Чинники успішної адаптації ліцеїстів в умовах воєнного стану та дистанційної освіти

 

 

Завантажити – Подалання тривоги та стресу

КІБЕРБУЛІНГ –   повинен знати кожний !

25.08.2023 р.   

 завантажити

Як правильно вирішити дитячо-батьківський конфлікт

Немає таких батьків, які не бажали б своїм дітям тільки добра. Тоді чому ж виникають конфлікти між старшими членами сім’ї і молодшими? Справа, напевно, в тому, як саме реалізуються батьківські добрі наміри. Конфліктні ситуації в сім’ї неминучі. І проблема не в тому, як часто вони виникають, а яким чином вирішуються, з якими почуттями виходять з ситуації, яка склалася, і батьки, і діти.

Саме батьки, як мудріші і досвідченіші члени сім’ї повинні точно знати як швидко і безболісно вирішувати конфліктні ситуації. Як же правильно поводитися батькам для того, щоб вирішити дитячо-батьківський конфлікт і спробувати зробити так, щоб він не посилився:

  1. Правильно вибирайте час.Не треба починати серйозну розмову з дитиною пізно увечері, коли вона розслаблена і зайнята улюбленим заняттям або коли вона менше всього цього чекає.
  2. Говоріть тільки про конкретну проблему. Не варто згадувати усі погані вчинки дитини, минулі або майбутні. Це може привести до виникнення ще більшої напруги між вами.
  3. Уникайте узагальнень.Не вживайте виразів «ти завжди» або «ти ніколи» – це відверне вас від основної проблеми, яку ви намагаєтеся вирішити.
  4. Не майте звички домагатися свого за рахунок зниження статусу вашої дитини. Аргументи ніби «я старший, мудріший і досвідченіший», може і в змозі змусити дитину погодитися або замовкнути, але проблему розв’язати не допоможуть. Аргументуйте розумно.
  5. Слухайте, що говорить дитина.Кожного разу, коли ви уважно слухаєте, тим самим ви показуєте, що прислухаєтеся до думки дитини.
  6. Не використовуйте ярликів.Коли ви використовуєте ярлики, наприклад, слова «упертый», «ледачий», «безвідповідальний», «неслухняний», то тим самим даєте зрозуміти дитині, що вона зовсім нікчемна. Всі слова, промовлені вами зопалу, закарбовуються у дитячій пам’яті міцно та надовго. Саме ваші слова і дії формуються цілісне уявлення дитини про світ та про себе.
  7. Не передбачайте майбутнє. «Ти ніколи не змінишся», «тобі буде складно жити з таким характером» тощо. Такі твердження тільки відволікають від початкової проблеми. Ще вони захищають вас від необхідності додавати старання і зусилля для створення хороших і довірчих стосунків з вашим чадом.
  8. Не застосовуйте сарказм.Сказавши саркастичним тоном: «Ти такий чудовий», ви вкладаєте в цю фразу думку, що дитина – круглий нуль, і, до того ж, підкреслюєте, що не несете відповідальності за це.
  9. Подумайте добре перед тим, як грати роль страждальника. Найжорстокіший варіант – погрожувати хворобою або своєю смертю, у тому випадку, якщо дитина не виправиться. Це просто маніпулювання і через деякий час дитина зрозуміє, що дана модель поведінки може бути прийнятною і для неї також.
  10. Гроші – це не аргумент.«Коли сам зароблятимеш, тоді тобі буде дозволено висловлювати власну думку». Ви зобов’язані поважати особу дитини, дозволяти їй самостійно приймати рішення і робити вибір, висловлювати свою точку зору. Зароблені гроші тут абсолютно не причому!
  11. Зверніть увагу на власну поведінку.Перш ніж вимагати чогось від дитини, подумайте, а самі ви відповідаєте цим вимогам? Чи дійсно ваша поведінка та слова є абсолютними. Діти наслідують ваш стиль поведінки, тож спершу спробуйте змінитись самі. Лише за такої умови ваші вимоги будуть почуті дитиною.

Пам’ятайте!Коли дитина дозволяє собі проявляти негативні емоції по відношенню до вас – це не означає, що вона перестала любити і поважати вас! Не робіть помилок і бережіть теплі стосунки зі своїми близькими, особливо з дітьми.

05.11.2022

11.10.2022

 

Ні+виховній+агресії+в+сім+батькам

Пам’ятка для батьків

Попередження насильства в сім’ї

Протидія булінгу в школі

рекомендації батькам

Що таке торгівля людьми

Важкі підлітки

Поради щодо виховання підлітків

Рекомендації батькам

Як порозумітися з підлітками